#20 Tryb manualny M

sierpnia 17, 2012 Mateusz Arbatowski 4 Comments


Tryb manualny M.
W lustrzankach cyfrowych, jak i również w niektórych zwykłych cyfrówkach jest możliwość pracy w trybie manualnym. Dzięki niemu możemy ręcznie według swoich upodobań ustawić parametry, np. czułość ISO, ekspozycję, otwarcie migawki etc.
Czasami nie jest łatwo ustawić prawidłowe parametry tak, aby zdjęcie przyniosło oczekiwany efekt.
Zdradzę sztuczkę, bardzo prostą zresztą, może ktoś ją zna. Polega ona na tym, że ustawiamy wyliczone już przez aparat parametry. Należy skorzystać z trybu AUTO, który jest w każdym lepszym, gorszym aparacie. Wystarczy wycelować obiektyw w stronę miejsca, które będziemy chcieli sfotografować, nacisnąć spust do połowy tak aby ustawiła się ostrość i parametry. Teraz je zapamiętaj i wpisz w tryb manualny. Przy okazji możesz je nieco zmienić w zależności od oczekiwanego efektu. 

Inni zobaczyli też:

4 komentarze:

 1. Witam :) Przeczytałam wszystkie wpisy i już wiele się nauczyłam. Niestety nie mam lustrzanki, lecz niedawno zakupiłam aparat modelu Nikon Coolpix L310. Byłam ostatnio wypróbować ten aparat z moją przyjaciółką. Byłyśmy w lesie w dość pochmurny dzień. Z dalsza zdjęcia nie mały dobrej ostrości a jak robiłam np. profilowe wychodziło genialnie. Więc mam pytanie, lecz nie wiem czy dobrze je sformułuję. Jakie mam ustawienia "włączyć" jak będę robiła zdjęcia w lesie, bądź w miarę słoneczny dzień na łące / jakiejś ciekawej dróżce, żeby było w miarę dobre światło i ostrość? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło czytać na temat bloga i tego, że ktoś może czegoś się dowiedzieć :)
   Kiedy przeczytałem kilka słów o zdjęciach w lesie już znam przyczynę nieostrych zdjęć. Tak jak pisałem we wcześniejszych postach podstawą dobrej ostrej fotografii jest statyw. Musisz go mieć jak liczysz na dobre jakościowo zdjęcia. Drganie spowoduje nawet to, że naciśniesz na spust by zrobić zdjęcie. W lesie jak się domyślam nie było za jasno, co utrudniło wykonanie zdjęcia z "ręki" (chyba, że rzeczywiście użyłaś statywu). Nie pamiętam, czy w cyfrówkach można zmienić ręcznie czułość ISO, ale z tego co wiem w tym modelu nie ma trybu, w którym możesz ja zmienić. Czułość ISO ustawia się według oświetlenia, im ciemniej tym większe, lecz nim za darmo, bo czym większe ISO tym więcej pojawia się szumów. Pewnie zdjęcia są robione w trybie AUTO, gdzie aparat sam ustawia parametry. Nie go, więc nie mogę powiedzieć jaka ma on możliwości.
   Idąc dalej... Do oświetlenia osoby na dworze możesz użyć lampy błyskowej. Chociaż wbudowana to podobno samo zło, ale w ostateczności możesz jej użyć. Pamiętaj, że najlepsza odległość od fotografowanej osoby to około 2 metrów. Nie stawaj z blisko, bo postać będzie oblana niekorzystnym światłem i będzie płaska. Nie róbcie sobie zdjęć w pełnym słońcu jak chcesz otrzymać profesjonalny efekt. Znajdź,np. lekko zacienione miejsce, w przeciwnym wypadku pod oczami, nosem, brodą modelki/modela będzie widać brzydkie czarne doły. Twarz powinna być równomiernie oświetlona. Nie tylko w fotografii plenerowej ale też w studyjnej.
   Chyba to wszystko, kiedyś proszę pokaż mi efekt swojej pracy :)
   Pozdrawiam Mateusz

   Usuń
 2. Bardzo dziękuję, za odpowiedź. Hm, mam dopiero 14 lat i myślę, że dopiero na 18 urodziny, zainwestuję sobie już w dobrą lustrzankę i oczywiście statyw (czytałam też, że jest przydatny do makro, a ja uwielbiam robić tego typu zdjęcia!). Jako tako wychodzą mi zdjęcia flory czy też osy/pszczoły itp. Myślę, że na pewno skorzystam z Twoich rad i zdjęcia będą coraz lepsze. Z tą lampą błyskową postaram się pokombinować. Tu - http://www.photoblog.pl/justasweetdream/130026174/65.html jest jedno z moich pierwszych zdjęć tym oto aparatem. Myślę, że jest nawet okej,lecz photoblog niestety psuje jakość. "Kwiatek" jest za jasny, gdyż stanęłam sobie ze złej strony. No ale nic nie poradzę. Trening czyni mistrza!
  Dziękuję za dobre rady i czekam z niecierpliwością na następne posty ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj postaram się coś dodać.
   Zapraszam również na mojego fbl http://www.photoblog.pl/igipigiel/profil

   Usuń

Wyraź swoją opinię! Komentarz zostanie opublikowany po akceptacji autora. Zachęcam również do śledzenia bloga!