Contact Me

Nazwa

E-mail

Wiadomość

Credits

© all rights reserved

Hover Setting

slideup

#23 Fotografowanie strumieni

źródło zdj:  http://www.pobliska.pl/

Ciąg dalszy możliwości wykorzystania preselekcji czasu naświetlania. Zgodnie z zapowiedzią opiszę jak fotografować strumienie wodne. Jednym w przykładów jest zdjęcie u góry. Zostało ono wykonane w trybie S.
Jak pisałem we wcześniejszych postach przyjacielem fotografa jest pochmurna pogoda. Masz wtedy duże szanse na wykonanie czarodziejskiego ujęcia. Dlaczego? W tym przypadku  najlepiej widać błyszczące się skały, liście i wszystko inne będzie się wspaniale prezentować na zdjęciu, im ciemniej tym kolory będą bardziej pogłębione a w dodatku będzie nastrojowy klimat. By uzyskać efekt "mlecznej wody" należy ustawić aparat w tryb S i zwiększyć czas naświetlania na kilka-kilkanaście sekund, aparat sam dobierze wartość przysłony w celu uzyskania optymalnej ekspozycji.
Niektórzy do uzyskania takiego efektu używają trybu A (preselekcja przysłony), wtedy należy zwiększyć wartość przysłony do f/22 lub większej (o ile Twój aparat na to pozwala).
A czy już wiedziałeś/aś, że niezbędny będzie statyw? :)

Żałuję, że nie wstawiłem tutaj swojego zdjęcia, ale nie mam w okolicy gdzie... Nie ograniczajcie się do jednego miejsca fotografowania. Do uzyskania takiego efektu wystarczy ruchoma woda.