Hover Setting

slideup

# 51 W jakim formacie należy fotografować?


Większość nowoczesnych aparatów umożliwiają zapisywanie zdjęć w dowolnym formacie. Są trzy takie - najpopularniejsze:


  • JPEG: Chyba najbardziej popularny format. Możesz posługiwać się nim w sytuacji, w której ustawienie parametrów ekspozycji nie sprawia ci problemu. Znaczy to, że nabrałeś już takiej wprawy i potrafisz niemal idealnie dostosować czas naświetlania, przysłonę i balans bieli, a zdjęcie nie wymaga późniejszej obróbki w programie graficznym. Rozmiar zdjęć zapisywanych w tym formacie jest mniejszy, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej miejsca na swojej karcie pamięci. 
  • RAW: Jeśli często zdarza Ci się robić zdjęcia w których ekspozycja, czy balans bieli znacznie odbiega od ideału i wymagają późniejszych poprawek w programie to rejestruj zdjęcia w tym formacie. Możesz w bardzo dużym stopniu decydować o każdym aspekcie przetwarzania obrazu, skorygować fotografie niedoświetlone, zmieniać kolory itp. Format RAW oferuje zapisywanie fotografii w wysokiej jakości obrazu. 
  • TIFF: Format TIFF wybierają ludzie z nadmiarem gotówki :) To znakomity format dla tych, których stać na całe stosy największych kart pamięci. Obróbka zdjęć pochłania najwięcej czasu.