# 51 W jakim formacie należy fotografować?

stycznia 10, 2013 Mateusz Arbatowski 1 Comments


Większość nowoczesnych aparatów umożliwiają zapisywanie zdjęć w dowolnym formacie. Są trzy takie - najpopularniejsze:


  • JPEG: Chyba najbardziej popularny format. Możesz posługiwać się nim w sytuacji, w której ustawienie parametrów ekspozycji nie sprawia ci problemu. Znaczy to, że nabrałeś już takiej wprawy i potrafisz niemal idealnie dostosować czas naświetlania, przysłonę i balans bieli, a zdjęcie nie wymaga późniejszej obróbki w programie graficznym. Rozmiar zdjęć zapisywanych w tym formacie jest mniejszy, dzięki czemu zaoszczędzisz więcej miejsca na swojej karcie pamięci. 
  • RAW: Jeśli często zdarza Ci się robić zdjęcia w których ekspozycja, czy balans bieli znacznie odbiega od ideału i wymagają późniejszych poprawek w programie to rejestruj zdjęcia w tym formacie. Możesz w bardzo dużym stopniu decydować o każdym aspekcie przetwarzania obrazu, skorygować fotografie niedoświetlone, zmieniać kolory itp. Format RAW oferuje zapisywanie fotografii w wysokiej jakości obrazu. 
  • TIFF: Format TIFF wybierają ludzie z nadmiarem gotówki :) To znakomity format dla tych, których stać na całe stosy największych kart pamięci. Obróbka zdjęć pochłania najwięcej czasu. 

Inni zobaczyli też:

1 komentarz:

  1. Tylko i wyłącznie w NEF (RAW). Jest wówczas większa możliwość kreowania obrazu, bo RAW to nic innego, jak surowy obraz, który utrwaliła matryca

    OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię! Komentarz zostanie opublikowany po akceptacji autora. Zachęcam również do śledzenia bloga!