#52 Zdjęcia zimą

stycznia 14, 2013 Mateusz Arbatowski 7 Comments


Wybieracie się na sesję zimową? Może już macie ją za sobą? Ja planuję wziąć niedługo aparat i z kimś wyjść. 


Podam Wam kilka wskazówek dot. robienia zdjęć zimą.
Podczas, gdy planujemy wyjść na dwór należy pamiętać o tym, że przy niskich temperaturach wydajność baterii/akumulatora w aparacie znacznie maleje, dlatego trzeba zadbać o pełne naładowanie. 
Następną ważną rzeczą jest poprawne ustawienie balansu bieli. Musimy zadbać o prawidłowe odwzorowanie kolorów. Tryb AUTO nie wystarczy, ponieważ zdjęcia śniegu będą szaro-niebieskie prawda? Wiele osób nie zainteresowanych fotografią popełnia taki błąd. Co należy zrobić? 
Przy słonecznej pogodzie powinieneś/powinnaś wybrać z menu swojego aparatu ikonę przedstawiająca słońce, a przy pełnym lub częściowym zachmurzeniu chmurkę. Z tego należy korzystać. Ewentualnie później w komputerze można poprawić kolory.
Nie zapominajmy też o ustawieniu czułości ISO. Przypomną, że gdy na dworze jest ciemniej ustawiamy czułość ISO na większą wartość (np. 400), a gdy jest dosyć jasno lub nawet za jasno - ustawiamy wartość na niższą (np. 100-200). Jaki tryb do tego będzie odpowiedni? Oczywiście Manualny (M)
Te kilka wskazówek pozwoli Wam na wykonanie dobrych zdjęć :)Inni zobaczyli też:

7 komentarzy:

 1. Ale gdy jest ciemno i ustawimy czułość ISO na najmniejszy (np 100-200) to nic nie wyjdzie prócz poruszonego zdjęcia,a jak zwiększymy (400-800-1200) to już będzie jaśniejsze zdjęcie. Czyli źle napisałeś gdy na dworze jest ciemniej zwiększmy ISO do 400 w tedy będzie jaśniejsze. A jak jest jasno i ty jeszcze dodatkowo dasz ISO na 400 to wyjdzie Ci prześwietlone zdjęcie. Myślę że się nie mylę,pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oczywiście, że masz rację, pokręciło mi się :) Już poprawiłem błąd.
   Fajnie, że ktoś uważnie czyta posty :)

   Usuń
 2. Dobre rady i cudne zdjęcia + obserwuję :)

  http://so-fucking-true.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne zdjęcia :)
  http://jednozyciewielehistorii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Praca z aparatem to nie tylko manipulowanie ISO. To także ustawianie odpowiedniej przysłony i czasu migawki w zależności od tego, jaki efekt końcowy chcemy uzyskać. Co zaś tyczy się balansu bieli - to ustawiamy go manualnie najczęściej za pomocą szarego wzorca (zawsze mam taki ze sobą bez względu na to, gdzie będę robił zdjęcia. Aparat musi mieć punkt odniesienia do pomiaru balansu bieli. Ładne zdjęcia można w jasny, słoneczny zimowy dzień zrobić i przy ISO 1000. Pozostaje wtedy tylko odpowiednie ustawienie czasu wyzwolenia migawki no i wielkość przysłony. Wracając jednak do balansu bieli, to najczęściej stosuję wartości w przedziale pomiędzy 5000-6500 K. I rzecz najważniejsza - zawsze powinien być użyty filtr polaryzacyjny.

  Pozdrawiam
  Robert Arbatowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, dzięki za uwagę zawodowca :)

   Usuń

Wyraź swoją opinię! Komentarz zostanie opublikowany po akceptacji autora. Zachęcam również do śledzenia bloga!