Hover Setting

slideup

FOTOMODEL: Just Be Yourself / wszystko o zdjęciach portretowych

make up: Joanna Kowalczyk

make up: Joanna Kowalczyk

make up: Joanna Kowalczyk

make up: Joanna Kowalczyk

make up: Joanna Kowalczyk

make up: Joanna Kowalczyk

make up: Joanna Kowalczyk

make up: Joanna Kowalczyk

make up: Joanna Kowalczyk

Fotografia portretowa jest jedną z niewielu dziedzin fotografii artystycznej, która wymaga użycia obiektywów o określonej ogniskowej. Większość portretów powstaje przy użyciu obiektywów o zmiennej ogniskowej w granicach od 85 do 100 mm, gdyż umożliwiają one wykonanie zdjęć w wygodnej odległości (od 3 do 3,5 m od fotografowanej osoby , przy tej odległości postać wypełnia kadr a jednocześnie kompozycja ma nadaj sporo "oddechu").

Jedna z rzeczy, którą cenię w fotografii portretowej, polega na tym, że pewne decyzje zostały właściwie podjęte dla Ciebie. Fotograf zatem może skupić się na najtrudniejszych aspektach zdjęcia, takich jak zapewnienie optymalnego oświetlenia czy uchwycenie subtelnych cech fotografowanej postaci. Wiesz już jaki obiektyw najlepiej sprawuje się przy fotografii portretowej, lecz nie wspomniałem jeszcze o przysłonie. Otóż, istnieje taka wartość, która świetnie nadaje się w tego typu zdjęciach, zapewnia doskonałą ostrość detali twarzy i elegancki wygląd w większości przypadków. Jest to przysłona f/11, a resztę parametrów spróbuj ustawić samodzielnie, według zamierzonego efektu.
Dodam, że najlepiej jest umieścić obiektyw na poziomie oczu modela/modelki.

Tło w fotografii portretowej stanowi zazwyczaj dość poważny problem - głównie dlatego, że źle dobrane tło może zniweczyć zamiary fotografa - czyli pokazanie charakteru fotografowanej osoby  czy też dramaturgii sytuacji. To dlatego najczęściej używa się teł jednolitych, wręcz monochromatycznych.
Jakich kolorów najeży użyć? Dla początkujących najlepsze będzie tło czarne (które ułatwiają zrobienie zdjęcia pełnych napięcia i dramaturgii) lub białe (dla dowolnych innych portretów) Dużą zaletą białego największą zaletą jest to, że wychodzi w lekkich odcieniach szarości. Jeśli szukasz sposobu na zrobienie zdjęcia portretowego  na idealnym białym tle to powinieneś skierować na nie dodatkowe , stałe oświetlenie, gdyś zwykłe światło z lampy błyskowej nie będzie wystarczająco silne, by zapewnić mu pożądaną jasność. Tło szare nie jest złe. Jeśli fotografujesz czy czarnym tle, to być może będziesz potrzebował jednego dodatkowego światła w celu podświetlenia postaci z tyłu (szczególnie gdy ma ciemne włosy, aby jej kontury wyraźnie odbijały się od jednolitej czerni tła).

Do tej sesji użyłem srebrnej blendy (umieszczonej na wysokości klatki piersiowej) tak aby oświetlenie górne (zarówno jaki i w studio i plenerze) nie pozostawiało pod oczami i brodą fotografowanej postaci  wyraźnych cieni. Poprawnie umieszczony ekran niemal poziomo będzie odbijał światło ku górze. Wyraźnym efektem zastosowania blendy jest podkreślenie kontur twarzy i pojawienia się atrakcyjnego błysku w oku.
Przyznam się od razu, że ta zasada nie sprawdziła się na dwóch ostatnich zdjęciach, ponieważ widać cień pod brodą co jest nie estetyczne i nie dopuszczalne. Przykład jak nie powinno robić się zdjeć. Powodem jest brak jednego oświetlenia (zazwyczaj korzystam z dwóch).

Wyraźne podziękowania kieruję do makijażystki Joanny Kowalczyk , która  dzielnie stawiła czoła wyzwaniu i pod bardzo ograniczonym czasem dała radę z makijażem! Głownie posługuje się kosmetykami firmy GM Group. Polecam, bo na prawdę wykonanie make up'u jest na wysokim poziomie.