Jak odszyfrować oznaczenia obiektywów Canon?

grudnia 11, 2014 Mateusz Arbatowski 3 Comments


Na wcześniejszej notce opisywałem skróty umieszczone na obiektywach Nikkor, teraz czas na listę najczęściej używane skróty na obiektywów firmy Canon:

AF-Stop – stosowany głównie w długich teleobiektywach klasy L. Funkcja ta pozwala na szybkie, tymczasowe odłączenie napędu autofokusa. Dokonuje się tego, wciskając jeden z czterech przycisków rozmieszczonych na przedniej części obiektywu.

AFD (Arc Form Drive) – tak określa się najstarszy sposób napędu AF obiektywów Canona, czyli zwykły silnik elektryczny – jest wolniejszy i głośniejszy od obiektywów USM.

DO (Diffractive Optic) – oznacza zestaw siatek dyfrakcyjnych niwelujących aberracje i inne wady optyczne, czyli nie powoduje większych zniekształeń obrazu.

EF (Electro Focus) – mocowanie obiektywów Canona wprowadzone wraz z korpusami systemu EOS. Jest to elektroniczna regulacja ostrości.

EF-S – najnowszy standard obiektywów, kompatybilny z EF, ale przeznaczony dla lustrzanek z matrycami APS-C. Obiektywy EF-S mają tylną soczewkę głębiej wchodzącą do wnętrza aparatu, co powoduje, że w korpusach z pełnowymiarowym lustrem może dojść do kolizji tych dwóch elementów.  Obiektywy EF-S nie nadają się do wykorzystania dla pełnych klatek.

EMD – elektronicznie sterowana przysłona.

FD – oznacza mocowania stosowane w szkłach przeznaczonych dla korpusów manualnych i wczesnych modeli AF.

IS (Image Stabilization) – stabilizacja obrazu. Niweluje drgania obiektywu, zmniejszając prawdopodobieństwo rozmycia zdjęcia.

L (Luxury) – oznaczenie obiektywów Canona wysokiej klasy, przeznaczonych dla zawodowych fotografów. Szkła z tą literą są drogie, ale solidnie wykonane i uszczelnione. Ponadto cechują się bardzo starannym wyczernieniem wnętrza, co pozwala uniknąć odblasków, a w efekcie flary i blików.

USM (Ultra Sonic Motor) – oznacza opracowaną przez Canona metodę sterowania ogniskowaniem za pomocą fal ultradźwiękowych. Dzięki temu autofokus jest szybki i cichy.

TS-E – profesjonalne obiektywy Canon  typu tilt/shift, umożliwiające zmianę nachylenia i przesunięcia w celu zmiany głębi ostrości.

Inni zobaczyli też:

3 komentarze:

 1. Bardzo przydatny wpis :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Why visitors still use to read news papers when in this technological world everything
  is presented on net?

  Also visit my web blog ... Best Dating Sites

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy9/1/15 13:42

  I am actually thankful to the holder of this site who has shared this impressive piece of
  writing at at this time.

  Visit my blog: best dating sites

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię! Komentarz zostanie opublikowany po akceptacji autora. Zachęcam również do śledzenia bloga!