Hover Setting

slideup

Fotografowanie nocą | SesjaFotografowanie nocą jest szczególnie trudne, choćby dlatego, że brak oświetlenia robi swoje... zdjęcia są rozmazane, za ciemne albo za jasne.

Jeśli fotografujemy nocą to tylko ze statywem. Fotografie są wtedy ostre. Przyznam się, że dzisiejsze zdjęcia robiłem "z ręki". Aby poradzić sobie z tym problemem należy ustawić wysoką wartość ISO (1600, 3200, i więcej) pozwala na użycie krótkich czasów naświetlania, a zatem umożliwia nam fotografowanie z ręki i uwalnia od konieczności noszenia statywu. Nie bójmy użyć się lampy błyskowej, doświetli ona scenę i doskonale zamrozi pierwszy plan ujęcia. Ja użyłem lampy zewnętrznej. W zależności jaki chcemy uzyskać efekt, proponuję nie rozmazywać tła, dlatego warto będzie ustawić przysłonę na wartość f/11. Czas ekspozycji będzie mniej więcej niższy. Trudno jest konkretnie wskazać jakie to będą pomiary, bo przecież oświetlenie wokół nie zawsze musi być takie samo.

Jeśli nie wiesz za bardzo jak możesz to ustawić, albo Ci nie wychodzi, po prostu spróbuj ustawić pokrętło na zdjęcia nocne w swoim aparacie (większość aparatów i lustrzanek posiada taką funkcję), a sprzęt sam ustawi odpowiednie parametry.

Do uzyskania efektu jak na ostatnich trzech zdjęciach użyj dobrej lampy i umieść ja z tyłu fotografowanej postaci, a jeśli jesteś w teranie tak jak ja w tym przypadku, to pozostaw samochód z włączonymi światłami  :)