Hover Setting

slideup

Jaką lustrzankę wybrać?


Pytacie mnie jaki aparat wybrać dla początkujących, na co zwrócić uwagę przy zakupie. Postaram się prostym językiem Wam - czytelnikom to wyjaśnić. :)

Przed zakupem lustrzanki cyfrowej, która daje mam zdecydowanie więcej możliwości iż tradycyjny kompakt. warto jest poświęcić chwilę na przeanalizowanie swoich potrzeb, budżetu i wybrać odpowiedni sprzęt dla siebie. Kupując aparat powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na ilość megapikseli. W takim razie na co jeszcze? Przeczytaj...

Ergonomia

Lustrzanka zdecydowanie różni się wyglądam od zwykłych cyfrówek za 200 zł. Po względem budowy to sprzęt przystosowany dla Twojej wygody. Pozwala na szybkie manewry przy zmianie parametrów takich jak: ekspozycja, czułość ISO, autofokus, przysłona, bez konieczności szukania tych opcji w oprogramowaniu - to wszystko dzięki zbudowanym guzikom umieszczonych na korpusie. Im droższy jest aparat tym zazwyczaj ma więcej przycisków na wierzchu. Oprócz tego lustrzanka jest tak wyprofilowana, żeby wygodnie było można ją trzymać (ma głęboki uchwyt). Jest to bardzo przemyślane w momencie gdy przymocujesz do stopki dodatkową lampę błyskową, wówczas aparat w jednej chwili waży znacznie więcej.
Dlatego przed zakupem powinieneś najpierw pójść do sklepu i sprawdzić jak "leży w ręku".

Jakość obrazu

Jak na wstępie zapewniłem, że ilość megapikseli nie jest odpowiedzialna za lepsze zdjęcie jest prawdą. Za lepszą jakość obrazu odpowiedzialna jest przede wszystkim wielkość matrycy. Krótko mówiąc: im większa matryca, tym aparat/obiektyw  więcej pochłonie światła. Jest to spowodowane tym, że pojedyncze megapiksele są wtedy większe, dzięki czemu pozbędziesz się szumu na zdjęciu w porównaniu do tej samej wartości ISO na przykład w zwykłym aparacie kompaktowym.

Głębia ostrości

Dla tych, którzy bardzo chcą robić zdjęcia z rozmazanych tłem (i wydać trochę więcej), idealną opcją jest zastanowienie się nad zakupem dodatkowego obiektywu z  z lepszą, niż standardowa jasnością (od f/2,8 “w dół”, czyli do f/2, f/1,8, etc.) Przy zakupie najczęściej jest to standardowy zoom o zakresie ogniskowych 18-55mm (czasem 18-105mm) i świetle f/3.5-5.6. Nie jest to rewelacyjny obiektyw, ale też nie jest tak zły jak wiele osób to mówi.

Co jeszcze?

Planują zakup pierwszej lustrzanki nie dziw się jak wyjdziesz z dodatkową torbą akcesorii, chociażby dlatego, że sprzedawca wcisną ci przydatne gadżety, których nie planowałeś kupić. 

Przede wszystkim zakup kartę pamięci. Polecam te o pojemności 16 GB. Są dwie szkoły jeśli chodzi o pojemność kart. Jedni mówią, że lepiej kupić kilka mniejszych kart. W razie awarii karty oznacza to mniejszą ilość utraconych zdjęć. Drudzy odpowiadają, że awarie zdarzają się najczęściej podczas wymieniania kart, więc może lepiej po prostu kupić jedną dużą kartę.

Lustrzanki cyfrowej do torebki nie włożysz, a nawet jeśli to nie będziesz miał już w niej wolnego miejsca, dlatego zakup specjalny plecak lub torbę na ramię. Zaoszczędzi Ci to problemów związanych z przechowywaniem sprzętu. Jest to zdecydowanie godne miejsce dla naszych "zabawek". 

Zadbaj też o regularne czyszczenie matrycy, obiektywu i luster w aparacie. Zwykłe antypolaryzowanie włączające się zazwyczaj przy wyłączaniu lustrzanki nie wystarczy na dłuższą metę. Kup specjalną gruszkę i preparat do pozbywania się kurzu z jej wnętrza.


6 polecanych lustrzanek na początek  • Canon EOS 1100D - tanio i prosto.
Specyfikacja: matryca APS-C (CMOS, 12 Mpix); procesor Digic IV, 2,7-calowy ekran LCD, wizjer optyczny, filmy HD, zdjęcia seryjne 3 kl/s.
  • Canon EOS 650D - niezła lustrzanka dla filmowców.
Specyfikacja: matryca APS-C (CMOS, 18 Mpix); procesor Digic V, 3-calowy ekran LCD (dotykowy, obracany), wizjer optyczny, filmy Full HD, zdjęcia seryjne 5 kl/s.
  • Nikon D3200 - amatorska lustrzanka z matrycą 24 mpix!
Specyfikacja: matryca APS-C (CMOS, 24,1 Mpix); procesor Expeed 3, 3-calowy ekran LCD, wizjer optyczny, filmy Full HD, zdjęcia seryjne 4 kl/s.
  • Nikon D5200 - zaskakująco udany aparat.
Specyfikacja: matryca APS-C (CMOS, 24,1 Mpix); procesor Expeed 3, 3-calowy ekran LCD (obrotowy), wizjer optyczny, filmy Full HD, zdjęcia seryjne 5 kl/s.
  • Sony SLT-A37 - najprostsze półprzepuszczalne lustro.
Specyfikacja: matryca APS-C (HD CMOS, 16,1 Mpix); procesor Bionz, 2,7-calowy ekran LCD (odchylany), wizjer EVF, filmy Full HD, zdjęcia seryjne 7 kl/s.
  • Sony SLT-A57 - półprzepuszczalne lustro dla wymagających amatorów.
Specyfikacja: matryca APS-C (HD CMOS, 16,1 Mpix); procesor Bionz, 3-calowy ekran LCD (odchylany), wizjer EVF, filmy Full HD, zdjęcia seryjne 12 kl/s.