Hover Setting

slideup

Fotografia otworkowa - warsztaty fotograficzne

Dokładnie od 8 czerwca wraz z fotografem Arkadiuszem Dziczkiem ze Szczytna zajmuję się prowadzeniem warsztatów fotograficznych dla dzieci i młodzieży w terenu Gminy Jedwabno. Projekt "Aparat fotograficzny ze śmieci" trwa nadal, ale efektami naszej i dzieci pracy mogę podzielić się już dzisiaj. Jest to kolejny projekt, który z ciekawością i zaangażowaniem mogę współrealizować.

Czym jest w ogóle fotografia otworkowa?

Fotografia otworkowa, to fotografia bez obiektywu ( typu camera obscura.). Obiektyw zastępuje niewielka dziurka. Światło przechodzi przez nią, a w aparacie powstaje obraz.

A do zbudowania aparatu w tym przypadku potrzebne jest pudełko po butach, czarna farba do pomalowania wnętrza pudełka, aby uniknąć wewnętrznych refleksów, oraz folia aluminiowa, w której należy zrobić dziurkę pełniącą funkcję obiektywu. W pudełku trzeba wyciąć otwór, a następnie od środka nakleić zakrywającą go folię aluminiową. Folia umożliwia zrobienie bardzo małego otworu, np. przez nakłucie igłą. Na tylnej ściance pudełka od wewnątrz instaluje się materiał światłoczuły. Należy to zrobić w ciemni, po czym trzeba zakleić otwór nieprzezroczystym materiałem.


Zdjęcia otworkowe są bardziej miękkie - mniej ostre - niż zdjęcia wykonane obiektywem. Czasy naświetlania takiej fotografii są długie: od pół sekundy do kilku godzin. Zdjęcia są naświetlane bezpośrednio na papierze - negatyw lub pozytyw; czarno-białe lub kolorowe.
Podczas zajęć korzystaliśmy z papieru na którym zdjęcia wychodziły czarno białe i w negatywie.

Okazuje się, że projektowanie i budowa aparatów, to świetna zabawa. Robienie zdjęć własnoręcznie wykonanym aparatem, również daje dużo radości.

Poniżej wrzucam kilka zdjęć, które udało się zrobić dzieciom podczas warsztatów.