Nikon D7200: moja opinia + zdjęcia

lutego 16, 2016 Mateusz Arbatowski 6 Comments

Dzięki zaprzyjaźnionej już firmie, miałem okazję wypróbować lustrzankę cyfrową - Nikon D7200 (z obiektywem Nikkor 55-200mm 1:4-5.6G II ED VR), która swoją premierę miała w marcu ubiegłego roku. Zapoznając się z komentarzami innych osób co do sprzętu, zauważyłem, że większość twierdzi zdublowanie jego poprzednika D7100 (którego z resztą też testowałem). Można przeczytać coś typu: "odgrzewany kotlet". Czy faktycznie? Poznajcie moją opinię ze zwyczajnego użytkowania D7200.

Na początek warto powiedzieć jest, że aparat wyposażony jest w 24,2 megapikselową matrycę oraz lepszy procesor. W obu tych przypadkach wypada lepiej niż jego poprzednik. Bateria również jest dość wytrzymała, która pozwala na zrobienie około 1100 zdjęć przy jednym ładowaniu. 

Duży, przejrzysty wyświetlacz to oczywiście zaleta, ale szkoda, że nie jest on dotykowy tak jak w D5500, ani też rozchylany. To wszystko oczywiście kwestia gustu, a wydaje mi się, że byłoby warto. Zamiast klikać w miliony guzików umieszczonych na korpusie i kręcić pokrętłami na prawo i lewo oraz szukać czegoś w ustawieniach, można przecież bezpośrednio dotknąć wyświetlacza. Prościej? :) Wiadomo, że zastosowanie takiej, możliwości zwiększyłoby wartość lustrzanki, no ale... 

Przyciski i pokrętła zdziałają z odpowiednim oporem. Płynnie przeskakują, dodatkowo przy pokrętle mamy możliwość zablokowania go i mieć pewność, że przypadkiem nie zmienimy sobie parametrów.

Jest rzecz nad, którą spędziłem dużo czasu - zmiana przysłony. W trybie manualnym, kiedy samodzielnie ustawiam wszystkie parametry, takie jak ISO, czas naświetlania itp. nie ma możliwość zmiany przysłony. Próbowałem na wszystkie możliwe sposoby - po prostu się nie da. Podobno przy filmowaniu również występuje ten problem. Jedynie w trybie Av, który jest po to, aby przysłonę sobie samemu ustawić, działa jak należy. 

Menu jest wyraźnie rozbudowane, mamy tam dużo opcji. Jest siedem głównych kart, które są dosyć wygodne i orientacyjne. Dodatkowo po wciśnięciu przycisku „info” na głównym ekranie wyświetlane są aktualne parametry, a naciskając kolejno przyciski ISO, jakości itd., mamy możliwość ich zmiany przy pomocy głównego wyświetlacza.

Aparat posiada wady, ale jesteśmy w stanie o tym wszystkim zapomnieć na poczet wspaniałych, gładkich zdjęć, które robi. Posiada on udoskonalony system autofokusa, który tak samo, jak u poprzednika, ma 51 pól AF, w tym 15 pół krzyżowych. Układ działa szybko i celnie. Z obiektywem ze stabilizacją obrazu, którym dostałem była to świetna zabawa, ponieważ uwielbiam zbliżenia. Zobaczcie kilka zdjęć z ręki podczas korzystania z Nikon D7200:
Inni zobaczyli też:

6 komentarzy:

 1. bardzo ładne, naturalne ujęcia i kolory. Fajny klimat mazurskiego przedwiośnia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajny aparat. Tez właśnie kupiłam nikon ale dużo gorszy model.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  to, że przy filmowaniu nie można zmieniać przysłony to jest problem powszechnie znany, ale czy na pewno w trybie manualnym podczas fotografowania nie można tego robić?

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że autor nie zagląda tutaj zbyt często. Ponawiam pytanie odnośnie zmiany przysłony. Jeżeli mam rację(mam na 100%) to proszę poprawić tekst i nie wprowadzać ludzi w błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor posta widzi, bo przecież akceptuje komentarze.
   To jest recenzja i subiektywne odczucia podczas korzystania z aparatu. Może masz rację, ale nie widziałem opcji zmiany przysłony w tamtym momencie i nie będę pisał, że wszystko jest w nim super, skoro bym jakiś kłopot.

   Usuń
 5. Nie ma co polemizować czy mam rację czy jej nie mam, przysłonę można zmieniać w trybie manualnym bez żadnego problemu. Na Youtube są filmy, które obrazują to o czym pisze. Pytanie czy był kłopot z aparatem czy po prostu nie wiedziałeś jak to zrobić. Z drugiej strony w trybie LiveView najbardziej irytującą rzeczą(dla mnie)jest fakt, że jeżeli mamy ustawiony tryb manualny to na ekranie nie widzimy żadnych zmian pomimo zmiany parametrów (czas otwarcia migawki, przysłona, iso). W moim odczuciu jest to po prostu jedno wielkie nieporozumienie. Aparat jest naprawdę świetny, ale taki "kwiatek" w takim sprzęcie ? Myślałem, że w d7200 zostanie ten tryb poprawiony w stosunku do d7100. Żeby nie było, recenzja jest jak najbardziej ok. Bardzo fajnie się czyta.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię! Komentarz zostanie opublikowany po akceptacji autora. Zachęcam również do śledzenia bloga!